ספרים מוקלטים

 

 

ספרים מוקלטים

אין תחליף לראייה טבעית, אבל כפי שחברי עמותה רבים יודעים, אובדן ראייה חלקי הוא לא "סוף העולם" – יש חלופות רבות שיכולות לשקם לפחות חלקית את איכות חיינו. אם את או  אתה אחד מחולי נמ"ג שאיבדו את יכולת הקריאה, כדאי לכם לשמוע על "הספרייה המרכזית לעיוורים בישראל" שבסיסה בנתניה.

הספרייה מספקת שירותים מצוינים לקהילת העיוורים ולקויי הראייה בישראל. היא מציעה    ספרי ברייל, ספרים באותיות גדולות, וכן אוסף גדול של ספרים מוקלטים (על קלטות שמע).    סוג זה של ספרים הוא המעניין יותר את חברי העמותה. רוב חברינו הסובלים מאי-יכולת   קריאה מבוגרים מכדי ללמוד ברייל, ואילו ספרים באותיות גדולות מקבילים ככל הנראה לשימוש במתקני הגדלה. מצד שני, ספרים מוקלטים מתאימים לכולם (פרט לאלה הסובלים גם מליקוי שמיעה). קל לתפעל ספרים מוקלטים וניתן להאזין להם לא רק בעתות מנוחה, אלא גם במהלך פעילויות יומיות רבות אחרות כגון הליכה או נסיעה הלוך ושוב לעבודה (או לקניות), או בעת המתנה בתורים האינסופיים שלעתים קרובות אנו נאלצים לעמוד בהם. למעשה, עמידה בתור עם ווקמן היא מעין פעילות פנאי. מאז תחילת השימוש בספרים מוקלטים "קראתי" ספרות רבה יותר (לשנה) משקראתי קודם לכן.

לשירותי הספרייה זכאי כל מי שיש לו ליקוי קריאה מוכח. פרטים על הצטרפות לספרייה ניתן לקבל בטלפון 8617874–09, או בדואר, במשלוח מכתב לכתובת הבאה: הספרייה המרכזית לעיוורים, רחוב ההסתדרות 4, נתניה 42441. בעלי דואר אלקטרוני יכולים לכתוב ל:office@clfb.org.il וגם לקבל את כל המידע דרך האינטרנט, בכתובת   http://www.clfb.org.il. דמי ההרשמה הסמליים הם 80 ₪ לשנה, וכמובן שהקוראים    צריכים להיות בעלי ווקמן או מתקן השמעה אחר. אחרי ההרשמה, הספרים מגיעים לביתך בדואר רגיל וניתן להחזירם באותה הצורה, חינם אין כסף. האוסף של הספרייה כולל ספרות מקור ותרגום, ספרות קלאסית ובת-זמננו, ספרי לימוד במספר תחומים, וכן כתבי עת רבים.   רוב הספרים הם בעברית, אבל בספרייה יש גם ספרים ביידיש, אנגלית, גרמנית, רוסית וערבית.

תושבי ישראל יכולים להיעזר (חינם אין כסף) בשירותיהן של ספריות לעיוורים במדינות נוספות.       לדוגמה, קוראים דוברי גרמנית יכולים לקבל ספרים מוקלטים בגרמנית מן

הספרייה לעיוורים בהמבורג, בכתובת:

Norddeutsche  Blindenhorbucherei e.V.,

Herbert-Weichmann Str. 44-46, 22085 Hamburg.

Tel. 040 / 227 286-0, Fax. 040 / 227 286-20.

 אזרחי ארצות הברית המתגוררים בישראל זכאים לקבל ספרים מוקלטים

מספריית הקונגרס, על ידי פנייה למר רז בכתובת דוא"ל raj@loc.gov. בספרייה זאת

נמצאים בשימוש קלטות בנות ארבעה ערוצים הדורשים מכשירי השמעה מיוחדים.

למידע נוסף ניתן להתקשר למחבר הכתבה, שהוא חבר הנהלה האחראי על תחום הספרים בדפוס גדול והספרים המוקלטים בעמותה, טל' 9342020–08 (יש להשאיר במענה הקולי הודעה ובה מספר טל' ומועד נוח להתקשרות).

כתב: פרופ' זאב לוז