תוכנות להגדלת התצוגה

תוכנות אלה הן למעשה האביזר החשוב ביותר מבין כולם. מדובר בתוכנה הניתנת להתקנה בכל מחשב מדגם PC שגילו אינו עולה על 2–3 שנים (אך עדיין לא בדגמים החדשים של חברת מקינטוש). תוכנה כזו מגדילה את התצוגה – או חלק ממנה, לפי בחירתך (כמו  זכוכית מגדלת) – בין פי 1.5 ועד פי 16. רוב התוכנות מאפשרות להחליף את צבע הגופן ואת צבע הרקע ללא קשר להגדלה. אין חובה להפעיל את התוכנה כל הזמן, כך שאם מחשב משמש כמה אנשים, כל אחד יכול להשתמש במחשב בהתאם לנוחיותו. כל תוכנה קיימת במספר גרסאות, ויש לוודא שזו שאתה עומד לרכוש תואמת את גרסת מערכת ההפעלה WINDOWS)) המותקנת במחשב שלך. כמו שצוין קודם לגבי זכוכיות מגדילות, מובן שככל שגדלה ההגדלה, קטן השדה המוגדל, דבר שמחייב שימוש מתמיד ורב בעכבר והסתגלות לא כל כך פשוטה, אך כדאית מאוד, של שבועיים שלושה.

Windows Accessibility Wizard: בגרסאות השונות של Windows קיימת אפשרות להגדלת טקסט, שיכולה להיות לעזר לאנשים שמשתמשים במחשב באופן מצומצם. יתרונה של תוכנה זו הוא שהיא קיימת במחשב ואין צורך לרכוש אותה. מגבלותיה הן רבות, היא אינה גמישה ואינה נוחה לשימוש, ואפילו חברת מיקרוסופט עצמה מציינת שלצורך שימוש אינטנסיבי יותר במחשב דרושה תוכנה יותר רצינית ומקצועית.

עם זאת, היא מהווה עזר רב כאשר אדם נאלץ להשתמש זמן מה במחשב של אדם אחר, שלא מותקנת בו כל תוכנה מיוחדת.

Virtual Magnifying Glass: תוכנה שניתן להוריד חינם מהאתר

Http://magnifier.sourceforge.net.

התוכנה מוסיפה למחשב זכוכית מגדלת הניתנת להזזה באמצעות העכבר על כל פני הצג. הזכוכית מגדילה פי 2. היא אינה מאפשרת גלילה, כך ששימושיה מוגבלים ביותר.

מבין התוכנות המקצועיות, התוכנה המובילה (לפי ניסיוננו המצומצם) היאתוכנתZoomtext  מתוצרת חברת AiSquared בארה"ב (http://www.aisquared.com). התוכנה משווקת  בשתי רמות שונות (levels). רמה 1 היא תוכנה שנותנת את כל השירותים האופטיים: הגדלת צג או חלקים נבחרים ממנו. רמה 2 (יקרה יותר) מספקת, בנוסף לתכונות של רמה 1, אפשרות להשמיע באמצעות הרמקולים של המחשב (או באמצעות אזניות) את הטקסט המסומן שמוקרא על ידי קול מלאכותי (voice synthesizer). טכנולוגיה זו, המכונה   TTS(דהיינו Text to Speech) עובדת, נכון לרגע זה, רק באנגלית ובכמה שפות אירופאיות (כולל רוסית), ובגרסה האחרונה של התוכנה (גרסה  8.1), לדברי החברה, גם בעברית (טרם התאפשר לנו להתנסות אישית בגרסה חדשה זו).

שתי הגרסאות מאפשרות הגדלה של כל הצג או של חלקים ממנו מפי 1.5 עד פי 16, שינוי רקע וקונטרסט, שינוי צורת וגודל הסמן (מצביע) של העכבר ועוד אפשרויות רבות שמקלות מאוד על הקריאה, ובעיקר על הגלישה באינטרנט. כמו כן, ברמה 2 של התוכנה ניתן לבחור בין מספר גדול של קולות שונים להקראת הטקסט.

כדאי לנסות את התוכנה באולם תצוגה של סוכן מורשה, למשל תשר געש – http://www.gaash.co.il/tsr.

יש לוודא התאמה לגרסת "חלונות" שבמחשב שלך וכדאי להתנות אפשרות של החזרה אם במשך חודש לא תצליח להתרגל לתנאי העבודה המיוחדים הנדרשים.

תוכנה דומה מאד באופייה וגם במחירה היא LUNARPLUS מתוצרת חברתDolphinUK – http://www.dolphinuk.co.uk

גם היא משווקת ע"י חברת ת.ש.ר. געש http://www.gaash.co.il/tsr.

גרסאות "demo" של שתי התכנות ניתן "להוריד" מאתרי האינטרנט של החברות. לא ניתן להרכיב בו זמנית את שתי התכנות במחשב אחד לצורך השוואה.

קיימות בשוק עוד תוכנות רבות אחרות מסוג זה שלמחברי האתר הזה אין ניסיון אישי בהן ושלמיטב ידיעתנו אין להן תמיכה בארץ.