המחלה, הטיפולים והמחקר

ידע- המחלה, הטיפולים והמחקר

ניוון מאקולארי גילי (נמ"ג)

Age Related Macular Degeneration-

היא מחלה שכיחה בעולם המערבי, הפוקדת לרוב אנשים מעל גיל 60, גורמת לאבדן הדרגתי של יכולת הראייה הממוקדת (קריאה, זיהוי פנים) ופוגעת בצורה קשה באיכות החיים של החולים. אחד מתוך ארבעה אנשים בגיל 65 לוקה בה, ואחד מתוך שלושה

בגיל 75

לא כל האוכלוסייה המבוגרת הסובלת מקשיי ראייה, ובעיקר מקשיים בקריאה,

מודעת לעובדה שירידה בראייה וביכולת הקריאה אינה בהכרח תוצאה של תהליך

ההזדקנות, אלא בדרך כלל נובעת ממחלות עיניים. מחלות אלה דורשות אבחון,

מעקב, ולפעמים התערבות רפואית.

כל אדם מעל גיל 60 המתקשה בקריאה ואשר משקפי קריאה אינן פותרות את

בעייתו, חייב להיבדק אצל רופא עיניים מומחה, רצוי רופא המתמחה במחלות רשתית.

מומחי רשתית מצויים בכל מרכזי הבריאות הגדולים בארץ, במרפאות מרכזיות של

קופות החולים ורובם עובדים גם באופן פרטי.

 

נכון לעכשיו לרפואה אין יכולת למנוע או לרפא את הנזקים שכבר נוצרו ברשתית, אך במקרים מסוימים היא יכולה למנוע נזק גדול יותר על ידי טיפול ב-PDT.

 

עמותת נמ"גשהוקמה בשנת 2001 הציבה לעצמה למטרה לארגן שירותי מידע, "קווים חמים" טלפוניים שניתן לפנות אליהם לקבלת ייעוץ, שיקוםוקבוצות תמיכה, ייעוץ בתחום עזרי ראייה שיכולים לתרום לשיפור יכולת הקריאה של חולים, וכמו כן לפעול להגברת המודעות הציבורית לליקויי ראייה, וכן השגת הכרה במחלה על ידי קופות החולים וסל הבריאות, כך שהנטל הכספי הקשור במחלה ואשר עד כה נפל כולו על החולה יקטן.

באתר זה תמצא לא רק מידע רפואי מפורט, מידע על אפשרויות השיקום, מידע מפורט על עזרי ראייה ועל תוספי מזוןמומלצים לחולים, אלא גם מספר גדול מאד של "קישוריות" (Links) לאתרי אינטרנט הכוללים מגוון איורים מאלפים, שיעזרו בין היתר לבני משפחה של חולים "להיכנס לעיניהם" של החולים ולהבין טוב יותר את מגבלותיהם.