סימן שאתה צעיר

 

"סימן שאתה צעיר" דצמבר 2011

מיום לידתנו ועד יום מותנו, אנו נעים בזמן, לומדים כל הזמן, החל ממתי לבכות, איך לזחול, לעמוד וללכת. בהמשך עם הגיענו לגיל מתקדם יותר, אנו לומדים איך להתיישב ללא כאב, איך ללכת ולשמור על שווי משקל שכבר איננו כתמול שלשום, איך לזכור היכן הנחנו חפצים, איך להתמודד עם הנטייה לשכוח שמות, לומדים שיש כבר צורך להיעזר באחרים, ל כיצד להשלים עם הסיכונים החדשים.

אנו שתמיד היינו בצד הנותן, בצד שעמד כעזר לחברים, לילדים, לנכדים ובעצם לכולם, נאלצים ללמוד להבין ולהטמיע את המצב החדש . פעולה פשוטה כגון עלייה על סולם לטובת החלפת נורה שנשרפה, דבר שעשינו אלפי פעמים ללא שום קושי וללא שום מאמץ, הופכת למשימה מסובכת. אנו חייבים כעת להשלים עם זה שטיפוס על סולם מהווה סכנה, חוש שווי המשקל שלנו אינו כפי שהיה, העצמות גם הן לא כתמול שלשום, ואנו נאלצים לבקש משכן, אורח, בן, בת, נכד, שיואילו להחליף לנו את הנורה שנשרפה. מהצד הנותן והמעניק, אנו נדרשים בחוסר רצון ללמוד כיצד להיות גם בצד המקבל, להידרש לעזרה, ולהיעזר בזולת.

בגלל קשיים בראיה נאלצנו לוותר על הנהיגה, פעולה שהייתה כה אלמנטרית לפני זמן לא ארוך. דבר פשוט כזה, הביא אותנו למצב של אי יכולת להגיע לכל מקום באותה קלות כפי שהיה כאשר עדיין נהגנו ברכב. אנו נאלצים למצוא חלופות ופתרונות לענייני הניידות, מוניות, אוטובוסים, לבקש מהילדים, נכדים שיובילו אותנו למחוז חפצנו, ומה לעשות גם בחזרה.

לילדים, לנכדים, לכלות, לחתנים לכל אלה יש חיים משלהם, בעיות משלהם. עסוקים בהישרדות בארץ אוכלת יושביה זו שאנו הקמנו ובנינו. וגם ככה, איננו אוהבים לבקש מהם עזרה, אם בגלל שאיננו אוהבים להיזקק לעזרה, ואפ בגלל עיקום האף וההתרצות שמגיעה בעקבותיה.

לעיתים אחד מבני הזוג, חולה במחלה מאלה שאנו נחשפים אליהן בגיל המבוגר יותר, מחלות כגון אלצהיימר, פרקינסון, איבוד כושר הראייה, אירועים המנטרלים את יכולת התנועה ואנו נאלצים להיעזר בהליכון, כיסא גלגלים , מקל הליכה, קביים וכד'.

אנו מתחילים לחוש אובדן שליטה על חיינו, דבר הגורם לתסכול עצום ומוביל אותנו למקומות לא טובים ולא נעימים.

אני יכול להניח בוודאות גבוהה שלפחות חלק מהכתוב עד כה, מדבר אל רבים מכם.

יש צד שני, חיובי, אופטימי, עם תקווה, שהוא זה שנותן לנו את הכוחות להמשיך, נותן לנו את ההרגשה שיש לנו תפקיד בעולם הזה גם בגילנו.

אמנם הגיל צופן בחובו חסרונות רבים, אך הניסיון, הידע, ההבנה של מה מסתתר מאחורי הדברים נמצאים אצלנו למכביר והם שלנו, ניתן לתקשר לסייע לעמוד לעזרת אנשים אחרים מכל מקום ובכל זמן שנוח לנו. ניתן לתקשר עם הנכדים ללא צורך לנסוע אליהם, ניתן לשוחח עם הילדים, החברים, רק על ידי הקשה באצבע אחת במחשב, ניתן לראות את הנכד או הבן הנמצאים בחו"ל באמצעות מצלמה ומיקרופון בלי ידע מעמיק במחשבים.

אין זה נכון שאדם בגיל המבוגר לא יכול ללמוד דברים חדשים. ניתן אפשר וחשוב.הזמן שאחריו רדפנו כל חיינו נמצא עתה בשפע, וניתן לנצל זמנים אלו ללימוד דברים חדשים שישפרו את איכות חיינו, יתנו להם משמעות ויגרמו לנו לשמחה, הרגשת חשיבות ולחזור למצב שאנו חשים שצריך אותנו. כמו כן, הלמידה והסקרנות הנלווית ללמידה עוזרת להימנע ולהילחם במחלות הגיל השלישי.

כדי להיות שם, במקום בעל המשמעות, לחזור ולהיות במרכז העשייה, עלינו לבחור את הדרך, אחת או יותר מני רבות העומדות לרשותנו :

לקבל החלטה האם אנו עוברים לגור בדיור מוגן? האם אנו מעוניינים להישאר בבתינו בקרב המשפחה, השכנים והקהילה ? עלינו לחשוב מה עושה לנו טוב, ומה עושה לנו לא טוב, למפות את הדברים שמפריעים לנו להמשיך כפי שהיה לפני כמה שנים, וליד כל קושי יש לציין את מידת החומרה, מה צריך לעשות כדי להתגבר, והאם בכלל אנו מעוניינים להתגבר עליו.

יש להניח שיהיו דברים שלדעתכם אי אפשר לשנות, רשמו גם אותם וציינו "אי אפשר לשנות".

בסוף המאמר מצורפת טבלה לנוחיותכם לצורך מילוי, נשמח אם תצרו עמנו קשר , יחד נוכל למלא הטבלה, ולחשוב איך ומה לעשות.

ניתן להסתייע באחד מעשרות הגופים שמסייעים ועוזרים, ארגונים וגופים השייכים לרשות המקומית בה אנו גרים, גופים ועמותות ששמו להן למטרה לסייע לאוכלוסיית הגיל המבוגר, גופים כמו יד שרה, אש"ל רעות, הרבה אתרים באינטרנט אתרים כמו "מוטקה", "דורות", "קלאב 50 פלוס", אתר "60 פלוס", אתר "הביטוח הלאומי", המשרד לאזרחים ותיקים. בכ"א אחד מאתרים אלו יש בדרך כלל הפניות לרוב המידע הקשור לגיל השלישי הרביעי ומשמעויותיו.

צרפנו טבלה, זו טבלה מאד פשוטה שתפקידה העיקרי לנסות למפות דברים, לאחר המילוי חשוב לשבת יחד עם בן / בת הזוג, הילדים, חברים ולחשוב ביחד איך מטפלים במה שפעם אהבתי ואינני עושה היום לנתח למה ולראות אם ניתן להמשיך, אם לא לחפש משהו דומה שניתן.

כאן נוכל להבין לגבי דברים שעושים לי רע, באותו אופן להבין מדוע וכיצד ניתן למנוע את ההרגשה הרעה.

questioneer

אנו ברגעי זהב, נשמח להיות שותפים ולסייע בשיפור איכות החיים.

בהצלחה.

דני רוה