טלפון נייד – סלולרי

מכשירים אלה, חלקם, מאוד לא ידידותיים לאנשים עם ליקויי ראייה. למרות פניות רבות של ארגוני העיוורים, ואף תביעות משפטיות כנגדם, אף לא אחד מיצרני המכשירים הסלולריים הנתמכים בארץ אינו מותאם למגזר השוק הנכבד של אנשים עם ליקויי ראיה. למרות השכלולים הטכנולוגיים הרבים שהוכנסו לדגמים החדשים, התצוגה, ההוראות והתפריטים נשארו בלתי קריאים לאנשים שראייתם מוגבלת. 

פתרונות  חלקיים לכך פותחו לאחרונה, בעיקר על ידי שלוש חברות שונות. כולם מבוססים על דגמי טלפונים מסוימים, הקיימים כבר בשוק – דגמים מתוחכמים ויותר יקרים. לזיכרון הפנימי של מכשירים אלה ניתן "להוריד" (באמצעות מחשב) תוכנות TTS

Text to Speech)), דהיינו, תוכנות שיודעות להקריא (באמצעות המיקרופון שבטלפון וקול סינתטי) את אשר כתוב על הצג, תפריטים, הודעות טקסט וכו'. כמו כן ניתן לקבל הנחיות קוליות לפעולה. תוכנה להגדלת התצוגה, דבר בו היינו מעוניינים ביותר,   כבר ניתנת לרכישה, אך כמו התוכנות האחרות המוזכרות לעיל, ניתנת להתקנה נכון לעכשיו רק במכשירים מועטים.

מדובר במכשירי טלפון נייד הבנויים על "תקן סידרת 60" כמו למשלNOKIA  מס' 6600, 7610 ו-SIEMENS מדגם SX1.

כל התוכנות האלה, למעט התוכנה להגדלת התצוגה, מותאמות ברגע זה למיטב ידיעתנו רק לשפות אירופאיות, ועוד לא הותאמו לעברית. בעת כתיבת דברים אלה מתנהלים מגעים עם חברת "סלקום" שהתבקשה לייבא לפחות מכשיר אחד כזה וכן לספק לו תמיכה.

פרטים נוספים ועדכונים על מכשירים אלה ניתן לקבל באתרי האינטרנט הבאים:

http://www.mobileaccessibility.com

http://www.talx.de

http://www.mobilespeak.com

או אצל היועץ לעזרי ראייה של העמותה.

גורמים רבים ערים לקושי שיש לאוכלוסיית כבדי הראייה בשימוש במכשיר חיוני זה, ויש לצפות לפתרונות חדשים ויצירתיים בתחום זה בעתיד הקרוב מאד.